W kleszczowym uścisku/В обіймах кліща

W tym roku, jak twierdzą specjaliści, należy się spodziewać prawdziwej inwazji kleszczy. Małe potwory atakują już nie tylko w lasach, ale również w zazielenionych centrach miast.

Najgroźniejszy pod względem intensywności występowania kleszczy jest maj i czerwiec, zatem wkroczyliśmy właśnie w taki niebezpieczny okres i dobrze jest dwa razy się zastanowić, zanim wybierzemy się na spacer do lasu, albo przyjdzie nam ochota pochodzić boso po trawie w parku.

Kleszcze bowiem chętnie umiejscawiają się w cieplejszych okolicach ciała – pod kolanami, pachami, za uszami, albo chociażby w okolicach pięt. Wybierając się na łono przyrody należy zatem odpowiedni się zabezpieczyć – obowiązkowo koszula z długim rękawem, długie spodnie i skarpety, do tego obuwie za kostkę.

Ugryzienie kleszcza, jak wiadomo, może się skończyć kleszczowym zapaleniem mózgu, bądź groźną i trudna do wyleczenia chorobą boreliozą. Szacuje się jednak, że tylko ok. 30 procent populacji kleszczy przenosi wymienione choroby. Lepiej jednak nie ryzykować.

Przypominamy też, że po przyjściu ze spaceru do domu należy wziąć prysznic i dobrze zlustrować własne ciało, bo zwykły strumień wody nie jest w stanie spłukać wgryzionego w naszą skórę kleszcza. A kiedy okaże się, że mamy jednak pecha, powinniśmy udać się do lekarza w celu usunięcia niechcianego towarzysza. To najpewniejsza metoda.

 

Цього року, як стверджують спеціалісти, варто очікувати навали кліщів. Малі потвори атакують не лише в лісі, але й в зелених частинах міста.

Найнебезпечніші щодо інтенсивності появи кліщів будуть травень та червень, тобто небезпечна пора вже почалася і варто два рази подумати, перш ніж вийти погуляти лісом, або ходити босоніж по траві в парку.

Кліщі охоче розміщуються в тепліших місцинах тіла – під колінами, пахвами, за вухами, або в околицях п’яток.

Збираючись на природу необхідно забезпечитись – обов’язково сорочка на довгий рукав, довгі штани та шкарпетки, взуття за кістку.

Укус кліща, як правило, може закінчитись кліщовим запаленням мозку або небезпечною і важко виліковною хворобою Лайма. Вважається, що лише 30 відсотків популяції кліщів – носії згаданих хворіб. Все ж таки, краще не ризикувати.

Нагадуємо, що після повернення з прогулянки до дому потрібно прийняти душ і добре вимити власне тіло, тому що звичайним струменем води не в змозі змити кліща, який вліз під шкіру. А коли виявиться, що нам не пощастило, ми повинні піти до лікаря з метою видалення небажаного товариша. Це найнадійніший метод.

Z.E.