2017-03-21

Te 20 PLN

Tak się czują Ukraińcy. Podzieleni, językowo, kulturowo, religijnie, politycznie. Bieda zagląda im w oczy i nie ma co się oszukiwać, że to się szybko zmieni. Dlatego masowo wyjeżdżają szukać pracy. Jeśli emeryt dostaje równowartość 200 złotych, a rachunek za prąd wynosi 400 w zwykłym mieszkaniu to nie ma co się dziwić. Kurs dolara „zabił” kredytobiorców tak jak daje się we znaki „frankowiczom”.

Jeśli chcesz zatrudnić Ukraińca, Ukrainkę warto wiedzieć, ze są przeczuleni i nieufni. Jeśli umawiasz się na stawkę  z której wychodzi wynagrodzenie np. 2120 złotych to warto wiedzieć, że te 20 złotych ma znaczenie. W znanych nam przypadkach ekipa budowlana po zaokrągleniu „ w dół” przerywa pracę i szuka nowej albo wraca do kraju. Te 20 złotych-ma znaczenie.  Odchodzą bez słowa. Czują się wykiwani. Dla kogoś taka kwota teoretycznie wysoką nie jest.

Okazuje, że jest i można stracić ludzi. Doświadczeni w zatrudnianiu obcokrajowców to już wiedzą. Ci, co po raz pierwszy chcą zatrudnić emigrantów zarobkowych mogą się czasami zdziwić. Więc nie warto szukać takich oszczędności. Ile płacić? Wydaje się, że nie ma „złotej ceny”. Tutaj chcąc mieć ludzi warto znaleźć „złoty środek”.