2017-03-29

To jest właśnie ten internet

Projekty internetowe mają to do siebie, że są trochę-mimo wszystko-nieogarnięte. Rozumie je programista z najwyższej półki IT choć też nie do końca. Nie jest w stanie „od ręki rozstrzygnąć” w niektórych przypadkach co jest nie tak i dlaczego nie jest tak. Przykład z życia. Klient zakłada swój profil pracodawcy i przechodzi do płatności i nagle „wyskakuje” mu komunikat o zawirusowaniu komputera albo linki hazardowych stron.

Nas stawia to na nogi i szukamy co jest grane. Okazuje się, że system działa, ale zawirusowany komputer nie jest wstanie tego przepchnąć. Zawiedziony klient klika dwa razy i „eee tam” lepiej nie próbować. Okazuje się jednak, że warto taką samą operację zrobić z innej wyszukiwarki drugiego komputera i to nie jest tak, że nie działa w tym przypadku. Ale można się wystraszyć.

Systemy przelewowe, transferując pieniądze są maksymalnie zabezpieczone, że w przypadku zainfekowania systemu-nie przepuszczą. Stąd też to przekierowanie. Stresujące dla nas i klienta.  Trudno to przewidzieć i wyeliminować, jeśli jednak coś nie zagra to dajcie nam znać. Znów sprawdzimy, bo może się też coś wydarzyć z naszej strony. Jakiś problem, coś się zwiesi. To właśnie ten internet -bywa że, nieogarnięty.