Boom na Ukrainę? \ Бум в Україні?

Takich kolejek na granicach nie pamiętają najstarsi celnicy. Tym razem jednak kolejek nie tworzą tiry na odprawach czy pracownicy wracający do domów, ale również polscy turyści.

–To jest boom na Ukrainę-mówi nam jedna z przewodniczek turystycznych jadąca z grupą do Lwowa. Polacy od czasu zamachów w Tunezji, Turcji i zamieszek w Egipcie-zmienili przyzwyczajenia.

Rzadziej podróżują, a hitem na weekendy są Mazury, góry albo Bałtyk. Aby zdobyć rezerwację trzeba robić wyprzedzeniem.

Okazuje się, że coraz więcej ludzi w czasie wolnym jeździ też na Ukrainę. Tym razem zabrakło biletów w drodze powrotnej. Pociągi, autokary, busy były pełne i kolejki na granicy. Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc. Wg celników 60% przekraczających granicę to Polacy przyjeżdżający na kilkudniowe zwiedzanie.

Kolejny spodziewany ruch nastąpi w sierpniu. Tym razem 15.08. wypada we wtorek. Można się spodziewać, że ruch znowu się zwiększy już od 11-12 sierpnia.

Trzeba jednak pamiętać, że odprawy turystyczne nie mają osobnej kolejki i tak jak tym razem kilka godzin w kolejkach-trzeba będzie odstać.

 

 


Таких черг на кордонах не пам'ятають навіть найстарші митники. Однак, на цей раз, черги утворюють не автомобілі з товаром і заробітчани, а польські туристи. 

- Це туристичний бум в Україні, - розповідає нам один з екскурсоводів, який з групою їхав до Львова.
Поляки після замахів в Тунісі, Туреччині та заворушень в Єгипті, змінили звички.

Менше подорожують, а на вихідні виїжджають на Мазури, в гори або Балтійське море. Бронюють місця заздалегідь.
Крім цього, останнім часом все більше і більше охочих у вільний час їде в Україну.


У ці вихідні було проблематично купити квиток на поїзд, чи автобус. Усі транспортні засоби були переповнені, і черги на кордоні теж вразили навіть дуже терпеливих людей. 

Як стало відомо, 60% людей, які перетнули кордон у ці вихідні – це туристи з Польщі та інших країн, які приїхали в Україну на кілька днів.


Наступний наплив туристів очікується в серпні. Святкові дні від 11 до 15 серпня, тому сміливці, які прагнуть перетнути польсько-український кордон саме в ці дні повинні придбати квиток  заздалегідь.
І, варто пам'ятати, що для туристів не має окремої черги, тому декілька годин вам доведеться провести на кордоні.

 

Уляна Воробець