Jak zatrudnić obcokrajowca i bez mandatu/Як працевлаштувати українця і без штрафів?

3000 zł takie mandaty dostają polscy pracodawcy za nieprawidłowe zatrudnienia obcokrajowca.
Bardzo często jest tak, że obcokrajowiec przyjeżdża do Polski już z ważną wizą do pracy . W takim przypadku inny pracodawca zaprosił cudzoziemca do pracy w Polsce, ale zrezygnował z jego dalszego zatrudniania.
Właściciel dużej restauracji Adam po raz pierwszy miał takom sytuacją, że w jego restauracji brakowało personelu. Po ogłoszeniu on znalazł dziewczynę z Ukrainy – Alexandre. Pracowniczka spełnia wszystkie jego wymagania. Uczciwa, pracowita i punktualna.
Kiedy w Aleksandry prawie kończyła się wiza, Pan Adam zwrócił z wnioskiem do Urzędu Wojewódzkiego, i dostał mandat 3000 zł.
„Alexandra miała zaproszenie od innej firmy a legalnie zatrudniona była w mojej restauracji."- powiedział oburzony pracodawca.

Warto pamiętać - każdy pracodawca, który ma potrzebę zatrudnić osobę z Ukrainy ma złożyć oświadczenie i dopiero od momentu jego posiadania może legalnie zatrudnić obcokrajowca.
Jeden z prezesów dużej firmy transportowej powiedział, że nasza rada pomogła mu uniknąć kary .
"Wiktor był pierwszym Ukraińcem w naszej potężnej firmie. Nigdy nie mieliśmy doświadczenia zatrudniania obcokrajowców, dla tego ja i księgowa szukali informacji, jak zatrudnić osobę z Ukrainy. Niestety, nie ma takiej informacji a kary są duże "- powiedział Pan Wiesław.
Wystarczy zapamiętać kilka szczegółów prawniczych a zatrudnienie osoby z Ukrainy nie będzie trudne.
Pierwszym i najważniejszym dokumentem przy zatrudnieniu obcokrajowca jest ,,Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy”. Zatrudniając obcokrajowca należy złożyć wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy ze względu na siedzibę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy. Ten dokument pełni dwie funkcje. Po pierwsze służy jako legalizacja zatrudnienia obcokrajowca i należy go dołączyć do akt osobowych pracownika (kopia dla pracodawcy, oryginał dajemy cudzoziemcowi).
Po drugie dokumentem tym posługujemy się, jeśli chcemy zaprosić obcokrajowca do pracy w firmie, kiedy osoba jest na Ukrainie. Za pośrednictwem tego właśnie dokumentu obcokrajowiec otrzyma wizę roboczą w kraju swego pochodzenia.
Należy także pamiętać, że cudzoziemcy mogą legalnie pracować tylko 3 miesiące, czyli 90 dni. Za 2 miesiąca, kiedy osoba się sprawdzi warto składać wniosek na kartę czasowego pobytu. Ta karta na 1,2 lub 3 lata. 

Oraz na „Zezwolenie na pracę dla obcokrajowca” umożliwia pracę obcokrajowcowi przez jeden rok do trzech po upłynięciu półrocznego okresu pracy poprzez „Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy”. Do zezwolenia na pracę typu A wymagane jest wyrobienie wizy roboczej.Niestety tak już jest, że większość cudzoziemców przyjeżdżających do Polski nie posada numeru NIP. Dokument NIP-7 służy do nadania numeru NIP obcokrajowcowi. Dlatego w pierwszej kolejności zaraz przy zatrudnianiu powinniśmy wypełnić wspomniany formularz i wysłać go do Urzędu Skarbowego. Pamiętajmy, żeby to obcokrajowiec podpisał się na druku, dzięki temu unikniemy opłaty za pełnomocnictwo. Numer identyfikacji podatkowej nie dostaniemy od razu. Możemy czekać na niego nawet do 2 tygodni dlatego zróbmy to jak najszybciej. Nie będziemy wtedy zaskoczeni, gdy obcokrajowiec postanowi nagle zrezygnować z pracy.


W praktyce NIP będzie nam potrzebny przy wystawieniu PIT-11 dla pracownika oraz rozliczeniu rocznym PIT-4R. Urzędem Skarbowym właściwym dla rozliczenia obcokrajowca jest Urząd Skarbowy dla nie rezydentów w Państwa województwie. 

W praktyce każdy obcokrajowiec nie jest rezydentem, gdyż jego interesy życiowe znajdują się poza granicami Polski. Wyjątkiem jest złożenie druku NIP-7 wpisując polski adres-miejsce zamieszkania (patrz punkt III). Wtedy określamy centrum interesów życiowych cudzoziemca w Polsce, a jego dochody w kraju pochodzenia będą jego dochodami zagranicznymi.
Te proste zasady pomogą uniknąć kar i kłopotów związanych z zatrudnieniem osoby z innego kraju.
Warto pamietac:

1. Wiza robocza obcokrajowca oznaczona jest numerem 05 lub 06. Wiza znajduje się w paszporcie obcokrajowca.
Obcokrajowiec może otrzymać wizę na podstawie ,,Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy” maksymalnie na rok, jednak w tym czasie może pracować jedynie 6 miesięcy.
2. „Zezwolenie na pracę dla obcokrajowca” umożliwia pracę obcokrajowcowi przez jeden rok do trzech po upłynięciu półrocznego okresu pracy poprzez „Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy”. 

Do zezwolenia na pracę typu A wymagane jest wyrobienie wizy roboczej.

 

3 000 злотих! Такий штраф можуть отримати польські працедавці, які приймуть на роботу громадянина України та не замінять його "запрошення" на роботу
Пан Адам влітку вперше відчув, що в його затишному ресторані катастрофічно не вистачало персоналу. Власник фірми розмістив оголошення в інтернеті і знайшов чарівну працівницю Олександру, яка відповідала усім його вимогам. Чесна, працьовита і пунктуальна.

Коли у дівчини закінчувалась віза, пан Адам з дівчиною підготували пакет документів, для того щоб дівчина отримала карту тимчасового перебування і легально могла продовжувати працювати в нього.

У місцевого воєводи їм пояснили, що на дівчину очікує депортація, а роботодавця оштрафовано на 3 000 злотих.

«Олександра мала запрошення від іншої фірми, а працювала у мене. Я платив усі податки, бо завжди усі працівники у мене офіційно працевлаштовані. І тут таке» - каже обурений працедавець

Як вдалось з’ясувати нашому журналісту, такі ситуації в Польщі непоодинокі. Нещодавно до редакції сайту задзвонив власник великою транспортної компанії та повідомив, що наша консультація допомогла йому уникнути штрафних санкцій від Інспекції праці.

«Віктор був першим українцем в наші потужній фірмі. Ми ніколи не стикалися з працевлаштуванням іноземців і тому скрізь шукали інформації, як працевлаштувати особу з України. На жаль, ніде такої інформації немає, а штрафи немаленькі» - каже пан Вєслав.

Працевлаштувати особу з України не складно, тільки варто пам’ятати деякі деталі.

Дуже часто українці шукають роботу вже безпосередньо перебуваючи в Польщі, а це означає, що візу вони отримали на підставі запрошення якоїсь фірми, тобто просто купили. Тому, якщо ви плануєте працевлаштувати іноземця, насамперед треба завітати в державний центр зайнятості та замінити запрошення (освядченє) працівника на запрошення вашої фірми. Крім цього варто пам’ятати, що іноземці можуть працювати офіційно лише 180 днів. Після цього залишитись в Польщі на 1, 2, 3 роки допоможе лише карта тимчасового побиту або запрошення від воєводи(дозвіл типу А)

Ці прості правила допоможуть уникнути штрафів і клопотів пов’язаних з працевлаштуванням особи з іншої країни.